Az élődonáció leggyakoribb formája a veseadományozás: az elődonorok egyik veséjüket felajánlhatják, a megmaradó vese ugyanis képes önmagában ellátni a szükséges funkciókat. A máj egy része is adományozható élődonációval, ekkor a máj megmaradt része regenerálódik, majdnem teljesen visszanyeri eredeti méretét, és ellátja a máj normál funkcióit.
A megfelelő tájékozottság segít abban, hogy megismerd és megértsd az adományozás folyamatának minden részletét, beleértve a kockázatokat és az előnyöket is. A transzplantációra váró páciensnek meg kell ismernie a rendelkezésére álló alternatív eljárásokat és kezelési módokat, mint például a dialízist vagy az elhunyt donorból történő átültetést is. A hozzájárulásnak a szervadományozáshoz teljes mértékben önkéntes alapon kell működnie. Soha nem gyakorolhatnak rád nyomást és kényszeríthetnek arra, hogy donor legyél. Bármikor késleltetheted vagy megállíthatod az adományozás folyamatát. Döntésed okát bizalmasan kezelik.
Mielőtt meghozod a végső döntést, beszélj olyanokkal is, akik már felajánlották valamilyen szervüket. Vedd fel a kapcsolatot a transzplantációs központtal, és tudj meg mindent arról, mit jelent élődonornak lenni. Gondold át, hogy ez hogyan befolyásolhatja testi és mentális egészségedet, családi életed, pénzügyi lehetőségeidet, valamint a jelenlegi és jövőbeli egészségi állapotodat. Mindent beszélj át részletesen családtagjaiddal, szeretteiddel és közeli barátaiddal.
Az élődonáció megmentheti a szervátültetésre váró életét. Az élődonációt egészen különlegessé teszi az élmény, hogy valakinek ily módon segítesz. Nagyon sok donor számolt be arról, hogy mennyire felemelő érzés jobbá tenni, gyakran megmenteni saját szervével egy másik ember életét. A szervátültetés nagymértékben javíthatja a betegek egészségét és életminőségét, lehetővé teszi számukra, hogy visszatérjenek megszokott tevékenységükhöz és életvitelükhöz. Több időt tölthetnek a családjukkal és a barátokkal, fizikai tevékenységet is végezhetnek, folytathatják kedvenc tevékenységeiket.
Az élődonáció-műtétet a donor és a recipiens (a szervet fogadó) számára egyaránt megfelelő időpontra lehet tervezni. Az élődonorok és a transzplantációra várók között minél jobban egyeznek a genetikai faktorok, annál kisebb a szerv kilökődésének a kockázata. Ráadásul az élő donorból származó vesék általában azonnal elkezdenek működni.
Számos veseátültetést napjainkban már laparoszkópos eljárással végeznek, amely kevésbé invazív beavatkozás, mint más műtétek. Mivel a kisebb bemetszés jóval gyorsabb gyógyulással jár, minimalizálható a donor teljes felépülési ideje.
Az élődonáció csökkenti a nemzeti transzplantációs várólistákat is.
Az élődonáció rövid távú kockázatát az altatás és a hosszú műtéti idő jelenti. Komplikáció lehet a fájdalom, a fertőzés, a vérvesztés, a trombózis, illetve az altatáskor használt érzéstelenítőkre adott esetleges allergiás reakciók.
A vesedonáció hosszú távú rizikója lehet a magas vérnyomás, a csökkent vesefunkció, a műtéti területen kialakult sérv, de akár a beültetett szerv működési problémája is, amely miatt szükség lehet dialízisre vagy akár transzplantációra.
Minden szervadományozási műtétnél előfordulhatnak más egészségügyi kockázatok, mivel korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre a hosszú távú szövődményekről, és a donorok tapasztalatai is eltérőek a műtétről és a felépülésükről.
A gyógyulási folyamat idején, valamint a szervadományozást követő években is előfordulhatnak negatív pszichés tünetek. Elképzelhető, hogy az adományozott szerv nem működik megfelelően a recipiensben. Lehetséges, hogy a műtét miatt akár a donornak, akár a recipiensnek egészségi problémái lehetnek. A hegesedés vagy a donáció miatti egyéb körülmények testképzavart okozhatnak úgy, hogy a szorongás vagy a depresszió jeleit is tapasztalhatod. Az ilyen tünetek kezelése hosszadalmas, költséges, sőt a kockázatokkal és mellékhatásokkal járó gyógyszerek tartós alkalmazását is jelentheti. Mindig érdeklődj a transzplantációs központban, légy naprakész az élődonáció esetleges kockázatairól.
Mint minden más műtétnek, az élődonációnak is megvannak a rövid és hosszú távú kockázatai. A műtét szövődményeként jelentkezhet fájdalom, fertőzés, vérveszteség, vérrögök, illetve az altatáskor használt érzéstelenítőkre adott esetleges allergiás reakciók. Ahogy növekszik a transzplantációk száma és folyamatosan fejlődik a műtét technikája, úgy csökkennek az élődonáció kockázatai.
Az élődonáció kockázatairól az orvostudománynak még nem lehetnek évtizedekre visszanyúló tapasztalatai, de jelenleg már zajlanak olyan kutatások, amelyek az ilyen típusú adatokat is összegyűjtik. A rendelkezésre álló korlátozott információk alapján az élődonáció általános rizikója alacsonynak mondható. A donoroktól és a szerv típusától függően a kockázatok is eltérőek.
A vesedonoroknál mindössze 1%-kal növekszik a donor veseelégtelenségének kockázata. A teljes lakosságot tekintve a veseelégtelenség kockázata 3%, és 10 000 elvégzett műtétnél mindössze hárman vesztik életüket. A szervadományozás nem csökkenti a várható élettartamot, és nem gátolja a donort a megszokott egészséges életvitele folytatásában. A vesedonáció hosszú távú kockázata lehet a magas vérnyomás, a csökkent vesefunkció, a műtéti területen kialakult sérv vagy a beültetett szerv működési problémája, amely miatt esetleg szükség lehet dialízisre vagy akár transzplantációra.
A májtranszplantáció mind a donor, mind a recipiens számára nagyobb kockázatot jelent, mint a veseátültetés. A májdonáció lehetséges kockázatai közé tartoznak a sebfertőzések, a sérv, a hasi vérzés, az epeszivárgás, a bélproblémák, amelyek további kezeléseket vagy műtétet igényelnek.
Teljesen természetes, hogy a potenciális donorok aggodalmat vagy félelmet éreznek. Élő donorként olyan műtétet vállalsz, amelynek – mint minden más beavatkozásnak – vannak kockázatai, ugyanakkor nincs közvetlen előnye számodra. A transzplantációs csapat éppen ezért megtesz minden tőle telhetőt, hogy ne tegyen ki téged semmilyen fölösleges kockázatnak. Ez azt is jelenti, hogy az értékelési folyamat hosszú és olykor meglehetősen nehéz is, pontosan emiatt bármikor pszichológushoz fordulhatsz, ha
A pszichológus folyamatosan támogatni fog, mivel a felépülés idején is számos kérdés felmerülhet benned és a családtagokban, mint például
Az élő donorok természetesen pozitív tapasztalatokat is szerezhetnek a szervadományozás révén, például
Referenciák:
A tartalom az Astellas Pharma Kft. megbízásából és közreműködésével készült.
Astellas Pharma Kft.
1124 Budapest, Csörsz u. 43.
Telefon: (1) 577 8200
Fax: (1) 577 8210
Az információk csupán tájékoztató jellegűek, és semmiképpen sem hivatottak helyettesíteni az orvos vagy bármilyen más egészségügyi szakszemélyzet által adott utasításokat, információkat, tanácsokat. Bővebb információért forduljon kezelőorvosához!
Azonosító: ADV_2022_0014_HBR Lezárás dátuma: 2022.09.01.