Életmód tanácsok transzplantáltaknak

ÁLTALÁNOS

A transzplantációs csapat kulcsfontosságú tagja vagy, Te is felelősséggel tartozol a saját egészségedért. Íme néhány hasznos tipp hogyan tudsz Te is hozzájárulni ahhoz, hogy hosszú távon is sikeres legyen a transzplantációd.

Ismerd meg alaposan minden gyógyszered és MINDEN gyógyszert az előírásoknak megfelelően szedj!

A téged ellátó egészségügyi csapattól kérdezz meg mindent a gyógyszereidről: hogyan járulnak hozzá gyógyulásodhoz és miért van rájuk szükséged. A transzplantációt követően megkezdődik a gyógyszereid megfelelő adagolásának beállítása, egészen addig, amíg mindenből a legmegfelelőbb dózist kapod. Készíts egy listát a gyógyszereidről, akár vészhelyzet esetére, illetve, hogy bármikor tájékoztatni tudd orvosaidat róluk. A gyógyszereid az új szerved számára létfontosságúak, csak az előírásoknak megfelelően szedd őket. Segíthet, ha gyógyszeradagoló-dobozokba teszed őket és beállítasz egy ébresztőt, hogy minden gyógyszert az előírásoknak megfelelő időben vegyél be és ne maradjon ki egy adag sem.

MINDEN kontrollvizsgálatra menj el!

Sokakat meglep, hogy a kórházi ellátást követően milyen sok kontrollvizsgálatra kell menni. A vizsgálatok kezdetben gyakran heti rendszerességűek, később havonta esedékesek, majd a gyógyulás előrehaladtával fokozatosan csökken a számuk. A gyógyszerek beállítását és a laboreredmények stabilizálását követően is rendszeresen fel kell majd keresned a transzplantációs utógondozót a megbeszélteknek megfelelő időközönként.

Időben végeztess el MINDEN előírt laboratóriumi vizsgálatot!

Az orvos által előírt vérvizsgálatok kulcsfontosságúak az új szerv folyamatos ellenőrzése során, különösen azért, mert segítségükkel minden kilökődési epizód figyelemmel követhető, illetve a gyógyszerszinteket is ellenőrzik. A kezelőorvosod így minden, a normális értéktől eltérő eredményre gyorsan tud reagálni. A vért a megbeszélteknek megfelelő időpontokban vetesd le, és lehetőség szerint kérj egy másolatot a laboreredményedről, amelyet majd kezelőorvosoddal átbeszélhetsz.  

Mindig légy őszinte minden mellékhatással kapcsolatban!

Nem kell szenvedned. Ha nem érzed jól magad, vagy bármilyen mellékhatást tapasztalsz, számolj be róla pontosan a kezelésedben résztvevő csapatnak, azt is mondd el, hogy rád ez milyen hatással van. Mindenki különböző, így egy tünet, amit más könnyen elvisel, számodra elviselhetetlen lehet. A kezelőorvosaid számos olyan javaslatot adhatnak, amelyek segítségével könnyebben megbirkózol a gyógyszerek mellékhatásaival. Valamint felírhatnak további gyógyszereket, amelyek a mellékhatás enyhítésére szolgálnak, vagy csökkenthetik az adagolást, sőt, akár teljesen más gyógyszert is felírhatnak.

Minden egészségügyi dolgozónak (azoknak is, akikkel nem a transzplantáció kapcsán találkozol) mondd el, hogy transzplantált vagy!

Ez különösen fontos az alapellátásodat végző orvosnak és minden más szakorvosnak, akiket rendszeresen keresel fel. Ha a jövőben újabb egészségügyi dolgozókhoz kell fordulnod, vizsgálatok vagy egyéb orvosi problémák miatt, mindig tudasd velük, hogy transzplantált vagy.

Merj kérdezni!

Vegyél aktívan részt a kezelésedben. Nincsenek rossz kérdések. Minden ember más miatt aggódik, így ha valami aggaszt vagy valamit tudni szeretnél – KÉRDEZZ! A kezelés előtt írd fel magadnak a kérdéseidet, így mikor megérkezel nem felejted el őket, nem kapkodsz vagy terelődik másra a beszélgetés.

Légy informált!

Légy tisztában azzal, hogy a teszteket vagy a vizsgálatokat miért kell elvégezni, vagy miért írnak fel számodra egy gyógyszert. Az orvosi vizit után érdeklődj laborértékeidről, enélkül ne gyere el az orvosi rendelőből. Nagyon fontos része vagy a transzplantációs csapatnak, legyél az egészséged szószólója.

Kérj segítséget!

Ha bármilyen aggályod merül fel, akár érzelmi vagy étrendből adódó, beszélj a kezelőorvosoddal és kérj tőle beutalót olyan szakemberhez, aki a kérdésben segíteni tud. A dietetikus segít jobban megérteni az új táplálkozási előírásokat, a gyógytornász támogatásával pedig kialakítható a rendszeres testmozgás rutinja. A szociális munkás segíthet, ha szorongsz vagy lehangolt vagy, és a többi transzplantált is sok mindenben hozzá tud járulni ahhoz, hogy jobban érezd magad.

TESTMOZGÁS

A műtétet követően már a kórházi tartózkodás alatt lassan és fokozatosan növelheted az aktivitásod. A séta az egyik legfontosabb a felépülés felé. Ha már otthon vagy, minden nap próbálj valamilyen testmozgást végezni. Egyeztess a transzplantációs csapattal, mielőtt elkezdesz egy edzéstervet. A transzplantáltak gyakran félnek, hogy sérülhet új szervük, de a rendszeres testmozgás nem fog ártani neki. Sőt, jót tesz a szív egészségének, az izmoknak és a keringésnek, és segít kordában tartani a testsúlyod és a vérnyomásod is. A testmozgással kalóriát égetsz, csökkenti a koleszterinszinted és segít a csontok erősítésében. Jobban tudsz pihenni, javítja az alvás minőségét és az általános fizikai és lelki jólléted.

Elérhető célokat tűzz ki!

Minél tovább voltál beteg, annál tovább fog tartani visszanyerni az erődet. A transzplantációs csapat javasolhat számodra gyógytornát, vagy segíthet kialakítani egy edzéstervet. Kezdd a sétával, majd fokozatosan bővítsd a terved, ahogy egyre erősebb leszel.

Hallgass a testedre!

Ha fájdalmat vagy erős fáradtságot érzel, akkor túlhajtottad magad. Mindig melegíts be, és minden edzést vezess le. Forró napokon igyál többet és mindig legyen nálad víz. Az uszodába, fürdőbe vagy szaunába járásról egyeztess a transzplantációs csapatoddal. Ha kilökődést gátló gyógyszerek miatt fertőzésveszélynek vagy kitéve, akkor ezek látogatása nem javasolt.

Mindannyiunknak vannak jó és rossz napjai

Ha fáradt vagy, eddz rövidebb ideig, vagy tarts pihenőnapot. Azonnal hagyd abba az edzést és hívd a 112-t amennyiben: mellkasi fájdalmaid vannak; nyomást érzel a mellkasodban, a nyakadnál vagy az állkapcsodnál; szokatlan légszomjad van; gyors, vagy a normálistól eltérő szívverést tapasztalsz; szédülsz, nagyon izzadsz, hányingered vagy szokatlan fájdalmad van. A transzplantációs csapatot mindenképpen hívd fel és számolj be nekik a testmozgáskor tapasztalt tüneteidről.

Hogy legyen a mozgás még szórakoztatóbb?
  • Iratkozz be egy közeli konditerembe és vidd magaddal egy barátod.
  • Mozogj egy barátoddal vagy vidd el a kutyát sétálni.
  • Akkor eddz, amikor jónak látod és amikor energikusnak érzed magad, sohase fáradtan indulj el.
  • A séta csak egy pár edzőcipőbe kerül. Bárhol lehet sétálni, még a bevásárlóközpontokban is, ha esik.
  • Olyan mozgásformát válassz, amit szeretsz. Érezd magad jól és jutalmazd is meg magad.

ÉTREND

A transzplantáció után fontos egy fenntartható, egészséges életmód kialakítása. Ez segít megelőzni a cukorbetegség, a csontritkulás vagy a szívbetegségek kialakulását. A transzplantáció utáni súlynövekedés oka lehet a szteroidok miatti megnövekedett étvágy, a rendszeres testmozgás hiánya, valamint a családban előforduló túlsúly. Az egészséges étrenddel ezek a problémák megelőzhetők.

Érd el az egészséges testsúlyt és csökkentsd a szívbetegség kialakulásának kockázatát
  • Étkezz rendszeresen: napi 3x, vagy fogyassz gyakran kisebb adagokat
  • Figyelj oda az egyes étkezések során elfogyasztott mennyiségre
  • Az éttermi adagot oszd meg mással, vagy rendelj gyerekadagot
  • Limitáld a magas kálória tartalmú édességek, mint sütemény, keksz, cukorka, jégkrém bevitelét
  • Válassz egészséges nassolnivalót
  • Tippek szívbarát diétára:
    • válassz sovány húsokat, fogyassz halat, vagy baromfihúst a bőre nélkül és ne vörös húsokat
    • csökkentsd a zsír és a vaj felhasználását, helyette inkább transzzsírmentes margarint használj
    • főzéshez használj olívaolajat, vagy más növényi eredetű olajat
    • kerüld a magas zsírtartalmú, feldolgozott hústermékek (virsli, kolbász) fogyasztását
    • válassz csökkentett zsírtartalmú tejtermékeket (pl. 1.5%-os tej, light joghurt) és salátaöntetet
    • a rágcsálnivalóból, csipszből is preferáld a csökkentett zsírtartalmút
    • egyél magas rosttartalmú ételeket, teljes kiőrlésű kenyeret, tésztát, barna rizst, szárazbabot, gyümölcsöt, zöldséget
Figyelj a szénhidrátokra

Ha cukorbeteg vagy, vagy magas a vércukorszinted, olyan étrendet kell kialakítanod, amely során minden étkezéssel a megfelelő mennyiségű szénhidrátot viszed be. Ennek megfelelően javasolt:

  • Minden nap étkezz rendszeresen, ne hagyj ki étkezéseket.
  • Étkezz változatosan, minden étkezéskor fogyassz gyümölcsöt, zöldséget, fehérjéket és szénhidrátot.
  • Minden étkezéskor körülbelül ugyanannyi szénhidrátot fogyassz. Szénhidrátban gazdag ételek: kenyér, gabonafélék, tészták, rizs, keményítőben gazdag zöldségek (pl.: burgonya, kukorica, borsó), gyümölcsök, tej, joghurt és az édességek.
  • Csökkentsd az olyan élelmiszerek fogyasztását, amelyek koncentráltan tartalmaznak cukrot, ilyenek például a szénsavas üdítőitalok, cukorkák vagy lekvárok.

 

Figyelj az élelmiszerek biztonságosságára!

A transzplantáltak különösen ki vannak téve az élelmiszerek okozta betegségeknek. Ezek megelőzéséhez nagyon figyelj az élelmiszerbiztonságra.

  • Kerüld az olyan előételeket, amelyek nyers vagy alig főtt tojást, nyers baromfit, húst vagy halat tartalmaznak.
  • Kerüld a svédasztalos étkezéseket, ahol nehéz pontosan tartani a megfelelő adagokat. Emellett a büféételek gyakran tartalmaznak olyanokat, amelyek alig főttek vagy amelyeket túl sokáig tároltak nem megfelelő hőmérsékleten.
  • A maradékokat két órán belül, vagy amint lehet, tedd a hűtőbe. Meleg időben az ételeket egy órán belül tedd be a hűtőbe.

 

Étel típusa Elkerülendő étel
Húsok, szárnyasok
  • nyers vagy alig főtt húsok és szárnyasok
Halak, tenger gyümölcsei
  • nyers vagy alig főtt hal, nyers sushi
  • füstölt (főtlen) hal
  • félig főtt tenger gyümölcsei, pl. rák, garnéla
Tejtermékek
  • pasztőrizálatlan / nyers tej
  • pasztőrizálatlan tejből készült sajt, pl. feta, brie, camembert, kéksajt, friss sajtok
Gyümölcsök/zöldségek
  • mosatlan gyümölcsök és zöldségek
  • nyers csírák (lucerna, bab vagy egyéb csírák)
Feldolgozott húsok
  • virsli, felvágottak, vagdaltak*
  • pasztőrizálatlan hűtött pástétomok és májkrémek


Forrás: “Food Safety for Transplant Recipients” US Department of Agriculture Food Safety and Inspection Service

*A feldolgozott hústermékeket (virsli, felvágott, vagdalt), az előfőzött tenger gyümölcseit, a fagyasztott füstölt halat fogyasztás előtt fel kell melegíteni legalább 75 Celsius fokra.

IMMUNSZUPPRESSZÍV KEZELÉS

A szervezet védekezőmechanizmusa, az immunrendszer felelős a szervezetünkbe kerülő baktériumok, vírusok és egyéb kórokozók elleni küzdelemért, valamint a megfelelő védekezés kialakításáért. Fő feladata, hogy megkülönböztesse a test saját és idegen anyagait, és ez utóbbiakat megsemmisítse. Az immunrendszer az új szervet is megtámadja, mivel idegen testként érzékeli. Immunszuppresszív gyógyszerekre azért van szükség, hogy azok gyengítsék az „idegen” szerv elleni immunválaszt, és megakadályozzák, hogy a szervezet kilökje az új szervet.

Amit fontos tudnom a gyógyszerszedéssel kapcsolatban
  • Tudj meg minél többet a szedett gyógyszereidről, kérd kezelőorvosod, transzplantációs koordinátor, vagy gyógyszerész segítségét.
  • A kapszulákat és a nyújtott hatóanyag-leadású tablettákat egészben kell lenyelni, sosem szabad összetörni, rágni, vagy felnyitni, különben a nagy dózisok túl gyorsan felszívódhatnak.
  • Bizonyos gyógyszereket nem szabad grépfrútlével bevenni, erről kérdezd kezelőorvosod, vagy kérd gyógyszerész segítségét.
  • Mielőtt bármi új gyógyszert – akár vény nélkül kaphatót -, vagy vitamint, gyógynövény készítményt kezdenél el szedni, kérd ki a transzplantációs kezelőorvosod véleményét.
  • Ha bármilyen elszíneződést tapasztalsz a gyógyszeren, esetleg nedvességet kap, megváltozik az állaga, pl. puha, vagy törékeny lesz, nem szabad bevenni, mert elveszthette hatékonyságát. Beszélj kezelőorvosoddal, vagy kérd gyógyszerész segítségét.
  • Tartsd magadnál, pl. pénztárcádban a szedett gyógyszerek listáját arra az esetre, ha nem a transzplantáció kapcsán kerülnél orvoshoz.
Hasznos tippek, hogy mindig időben beszedjem a szükséges gyógyszereimet
  • Használj napi beosztású heti gyógyszeradagolót, ami segít rendszerezni a gyógyszereid és észben tartani a helyes időben történő bevételüket.
  • Minden héten egy nap szánj időt arra, hogy rendszerezd a gyógyszereid az elkövetkezendő hétre.
  • Gyógyszereidet mindig biztonságos helyen tárold, távol a gyermekektől és háziállatoktól.
  • Használj ébresztőórát figyelmeztetésként, hogy ne felejtsd el a megfelelő időben bevenni a gyógyszereidet.
  • Beszéld meg a transzplantációs kezelőorvosoddal, mi a legmegfelelőbb idő számodra a gyógyszerbevételre.
  • Alakíts ki egy rutint és minden nap ugyanabban az időben vedd be a gyógyszereid.
  • Jegyezd fel a naptárban, mikor kell új adag gyógyszert felíratnod, nehogy kifogyj belőle.
Mire figyeljek a gyógyszereimmel kapcsolatban utazás során?
  • Tarts magadnál extra adag gyógyszert utazás idején, hogy egy esetleges járatkésés, vagy kimaradás esetén is be tudd venni a napi adagod.
  • Legyen nálad a transzplantációs centrum és/vagy kezelőorvosod elérhetősége szükség esetére.
  • Gyógyszereid mindig tartsd magadnál a kézi poggyászodban, sosem a csomagtároló részben, ahol esetleg túl magas, vagy alacsony hőmérséklet alakulhat ki, vagy akár elkeveredhet.
  • Tarts magadnál, pl. pénztárcádban egy listát a szedett gyógyszerekről és információt arról, hogy szervtranszplantált vagy.

Referenciák:

A tartalom az Astellas Pharma Kft. megbízásából és közreműködésével készült.

Astellas Pharma Kft.
1124 Budapest, Csörsz u. 43.
Telefon: (1) 577 8200
Fax: (1) 577 8210

 

Az információk csupán tájékoztató jellegűek, és semmiképpen sem hivatottak helyettesíteni az orvos vagy bármilyen más egészségügyi szakszemélyzet által adott utasításokat, információkat, tanácsokat. Bővebb információért forduljon kezelőorvosához!

Azonosító: ADV_2022_0013_HBR           Lezárás dátuma: 2022.09.01.

©Copyright 2024