A téged ellátó egészségügyi csapattól kérdezz meg mindent a gyógyszereidről: hogyan járulnak hozzá gyógyulásodhoz és miért van rájuk szükséged. A transzplantációt követően megkezdődik a gyógyszereid megfelelő adagolásának beállítása, egészen addig, amíg mindenből a legmegfelelőbb dózist kapod. Készíts egy listát a gyógyszereidről, akár vészhelyzet esetére, illetve, hogy bármikor tájékoztatni tudd orvosaidat róluk. A gyógyszereid az új szerved számára létfontosságúak, csak az előírásoknak megfelelően szedd őket. Segíthet, ha gyógyszeradagoló-dobozokba teszed őket és beállítasz egy ébresztőt, hogy minden gyógyszert az előírásoknak megfelelő időben vegyél be és ne maradjon ki egy adag sem.
Sokakat meglep, hogy a kórházi ellátást követően milyen sok kontrollvizsgálatra kell menni. A vizsgálatok kezdetben gyakran heti rendszerességűek, később havonta esedékesek, majd a gyógyulás előrehaladtával fokozatosan csökken a számuk. A gyógyszerek beállítását és a laboreredmények stabilizálását követően is rendszeresen fel kell majd keresned a transzplantációs utógondozót a megbeszélteknek megfelelő időközönként.
Az orvos által előírt vérvizsgálatok kulcsfontosságúak az új szerv folyamatos ellenőrzése során, különösen azért, mert segítségükkel minden kilökődési epizód figyelemmel követhető, illetve a gyógyszerszinteket is ellenőrzik. A kezelőorvosod így minden, a normális értéktől eltérő eredményre gyorsan tud reagálni. A vért a megbeszélteknek megfelelő időpontokban vetesd le, és lehetőség szerint kérj egy másolatot a laboreredményedről, amelyet majd kezelőorvosoddal átbeszélhetsz.
Nem kell szenvedned. Ha nem érzed jól magad, vagy bármilyen mellékhatást tapasztalsz, számolj be róla pontosan a kezelésedben résztvevő csapatnak, azt is mondd el, hogy rád ez milyen hatással van. Mindenki különböző, így egy tünet, amit más könnyen elvisel, számodra elviselhetetlen lehet. A kezelőorvosaid számos olyan javaslatot adhatnak, amelyek segítségével könnyebben megbirkózol a gyógyszerek mellékhatásaival. Valamint felírhatnak további gyógyszereket, amelyek a mellékhatás enyhítésére szolgálnak, vagy csökkenthetik az adagolást, sőt, akár teljesen más gyógyszert is felírhatnak.
Ez különösen fontos az alapellátásodat végző orvosnak és minden más szakorvosnak, akiket rendszeresen keresel fel. Ha a jövőben újabb egészségügyi dolgozókhoz kell fordulnod, vizsgálatok vagy egyéb orvosi problémák miatt, mindig tudasd velük, hogy transzplantált vagy.
Vegyél aktívan részt a kezelésedben. Nincsenek rossz kérdések. Minden ember más miatt aggódik, így ha valami aggaszt vagy valamit tudni szeretnél – KÉRDEZZ! A kezelés előtt írd fel magadnak a kérdéseidet, így mikor megérkezel nem felejted el őket, nem kapkodsz vagy terelődik másra a beszélgetés.
Légy tisztában azzal, hogy a teszteket vagy a vizsgálatokat miért kell elvégezni, vagy miért írnak fel számodra egy gyógyszert. Az orvosi vizit után érdeklődj laborértékeidről, enélkül ne gyere el az orvosi rendelőből. Nagyon fontos része vagy a transzplantációs csapatnak, legyél az egészséged szószólója.
Ha bármilyen aggályod merül fel, akár érzelmi vagy étrendből adódó, beszélj a kezelőorvosoddal és kérj tőle beutalót olyan szakemberhez, aki a kérdésben segíteni tud. A dietetikus segít jobban megérteni az új táplálkozási előírásokat, a gyógytornász támogatásával pedig kialakítható a rendszeres testmozgás rutinja. A szociális munkás segíthet, ha szorongsz vagy lehangolt vagy, és a többi transzplantált is sok mindenben hozzá tud járulni ahhoz, hogy jobban érezd magad.
Minél tovább voltál beteg, annál tovább fog tartani visszanyerni az erődet. A transzplantációs csapat javasolhat számodra gyógytornát, vagy segíthet kialakítani egy edzéstervet. Kezdd a sétával, majd fokozatosan bővítsd a terved, ahogy egyre erősebb leszel.
Ha fájdalmat vagy erős fáradtságot érzel, akkor túlhajtottad magad. Mindig melegíts be, és minden edzést vezess le. Forró napokon igyál többet és mindig legyen nálad víz. Az uszodába, fürdőbe vagy szaunába járásról egyeztess a transzplantációs csapatoddal. Ha kilökődést gátló gyógyszerek miatt fertőzésveszélynek vagy kitéve, akkor ezek látogatása nem javasolt.
Ha fáradt vagy, eddz rövidebb ideig, vagy tarts pihenőnapot. Azonnal hagyd abba az edzést és hívd a 112-t amennyiben: mellkasi fájdalmaid vannak; nyomást érzel a mellkasodban, a nyakadnál vagy az állkapcsodnál; szokatlan légszomjad van; gyors, vagy a normálistól eltérő szívverést tapasztalsz; szédülsz, nagyon izzadsz, hányingered vagy szokatlan fájdalmad van. A transzplantációs csapatot mindenképpen hívd fel és számolj be nekik a testmozgáskor tapasztalt tüneteidről.
Ha cukorbeteg vagy, vagy magas a vércukorszinted, olyan étrendet kell kialakítanod, amely során minden étkezéssel a megfelelő mennyiségű szénhidrátot viszed be. Ennek megfelelően javasolt:
A transzplantáltak különösen ki vannak téve az élelmiszerek okozta betegségeknek. Ezek megelőzéséhez nagyon figyelj az élelmiszerbiztonságra.
Étel típusa | Elkerülendő étel |
---|---|
Húsok, szárnyasok |
|
Halak, tenger gyümölcsei |
|
Tejtermékek |
|
Gyümölcsök/zöldségek |
|
Feldolgozott húsok |
|
Forrás: “Food Safety for Transplant Recipients” US Department of Agriculture Food Safety and Inspection Service
*A feldolgozott hústermékeket (virsli, felvágott, vagdalt), az előfőzött tenger gyümölcseit, a fagyasztott füstölt halat fogyasztás előtt fel kell melegíteni legalább 75 Celsius fokra.
Referenciák:
A tartalom az Astellas Pharma Kft. megbízásából és közreműködésével készült.
Astellas Pharma Kft.
1124 Budapest, Csörsz u. 43.
Telefon: (1) 577 8200
Fax: (1) 577 8210
Az információk csupán tájékoztató jellegűek, és semmiképpen sem hivatottak helyettesíteni az orvos vagy bármilyen más egészségügyi szakszemélyzet által adott utasításokat, információkat, tanácsokat. Bővebb információért forduljon kezelőorvosához!
Azonosító: ADV_2022_0013_HBR Lezárás dátuma: 2022.09.01.