Vigyázz rá!

Életmódtanácsok

Tanácsok műtét előtti időszakra

Amíg a várólistán vagy az orvosi csapat folyamatosan nyomon követi a szerveid állapotát, valamint az aktuális eredményeknek megfelelően változtatják a szükséges kezeléseket. A várakozási idő sokszor hosszúnak tűnik, és a betegeknek rengeteg ideje van a műtéten és az azt követő időszakon gondolkodni, mégis mikor eljön a műtét napja a legtöbbjük úgy érzi, hogy nem volt elég ideje felkészülni. Annak érdekében, hogy teljes mértékben biztos lehess a döntésedben, és tudatában legyél annak, hogy mi vár rád, szükséges megismerni és elfogadni a műtéthez kapcsolódó információkat és folyamatokat.

A betegek egy része otthonában tölti a várakozási időt, ezért esetükben kiemelten fontos, hogy a transzplantációra váró személy, a transzplantációs koordinátornak megadott érvényes telefonszámhoz tartozó telefont mindig hordja magánál!

Érdemes előre összekészíteni a kórházba tervezett csomagot, hogy ne a riadó alkalmával kelljen kapkodni.
A csomagba a következő dolgokat mindenképp tanácsos betenni:

• bontatlan csomagolású fogkefe, fogkrém
• borotva (egyszer használatos)
• új papucs zacskóban (könnyen lemosható, nem csúszós talpú)
• új vagy kimosott, magas hőfokon kivasalt pizsama vagy hálóing (lehetőleg elől gombos) bezacskózva,
• elegendő fehérnemű,
• orvosi dokumentációk.

Amíg a riadóra vársz, nagyon fontos, hogy fogaidat a fogorvosod rendszeresen ellenőrizze. Ezzel jelentősen csökkenthető a műtét utáni fertőzés veszélye.

Testmozgás: A várólistán töltött idő alatt célszerű naponta erősíteni a gyógytornász által megtanított gyakorlatokkal, mert nagyon fontos, hogy amennyire lehet jó kondícióban tartsd magad.

Étkezés: A izomzatod szinten tartásához, adott esetben növeléséhez megfelelő mennyiségű kalóriát vigyél be a szervezetedbe.

Védőoltás: Tüdőátültetésre váró betegeknek és családtagjaiknak átültetés előtt javasolt az influenza elleni védőoltás beadása. Műtét előtt a fertőző májgyulladás (Hepatitis-B) elleni oltási sor, a bárányhimlő és a kanyaró elleni oltás beadása is szükséges, amennyiben ezekkel szemben a páciens még nem védett.

A hívást követően:

Ne egyél és igyál semmit.
Ne dohányozz.
Várakozz a koordinátorral megbeszélt helyen a mentő érkezéséig.
De a legfontosabb: maradj nyugodt!

©Copyright 2024